tekst: Czytanie a nauka angielskiego

Niektórzy twierdzą, że ludzie dzielą się na słuchowców i wzrokowców jeśli chodzi o preferowany sposób pozyskiwania i zapamiętywania informacji. Podczas nauki języka obcego również możemy zaobserwować pewne preferencje bądź przyzwyczajenia w tej kwestii. Są uczniowie, który bardzo lubią uczyć się poprzez słuchanie, ale są też i tacy, którzy zdecydowanie bardziej wolą czytać. W ten sposób, w swoim własnym tempie, uczą się nowego słownictwa, wykorzystywania poszczególnych struktur gramatycznych, itp. No i przede wszystkim po prostu lubią czytać 🙂

W dzisiejszym artykule postaramy się pokazać Wam jak możecie wykorzystać czytanie do nauki angielskiego. Oprócz tego, przedstawimy proste sposoby na rozwijanie umiejętności czytania po angielsku. Do dzieła!

Przyjemne z pożytecznym

Naszym zdaniem pierwsza zasada, której powinniście się trzymać w kwestii czytania po angielsku, to: czytam teksty, które mnie interesują! Innymi słowy, czytajcie przede wszystkim dla przyjemności. Język angielski powinien być tutaj celem drugorzędnym. Książka, artykuł, czy wpis na blogu, który sobie wybierzecie do przeczytania powinien mieć dla Was znaczenie. Wtedy motywacja do czytania staje się czymś naturalnym i wychodzi od Was.

Nie od razu Rzym zbudowano!

Pamiętajcie, że zdobywanie i rozwijanie umiejętności to proces. Jeśli dopiero zaczynacie swoją drogę z nauką języka angielskiego, zacznijcie powoli, tekstami odpowiednio dobranymi do Waszego poziomu. Dobrze, aby poziom czytanego tekstu był trochę trudniejszy niż Wasz aktualny poziom. Dzięki temu będziecie się rozwijać, a jednocześnie nie będziecie się czuć sfrustrowani czytaniem czegoś, co jest dla Was zbyt trudne do zrozumienia. To tyczy się zarówno początkujących, jak i bardziej zaawansowanych. Dla niektórych dobrym rozwiązaniem może być też przeczytanie w oryginale książki, którą czytali już kiedyś po polsku.

Co czytać?

Książki, artykuły, magazyny, gazety, strony internetowe, blogi, i inne. Tyle możliwości… a podobno od przybytku głowa nie boli ;p

Książki w oryginale

Dylemat niejednego ucznia na poziomie średnio-zaawansowanym wzwyż. Książki bywają łatwiejsze, bądź trudniejsze, a i wiele zależy od naszego poziomu języka angielskiego. Trudno tutaj o jedną prostą radę. Dużo zależy od tego o czym jest dana książka, a także jakim została napisana językiem – mniej lub bardziej skomplikowanym. Najlepiej jest chyba po prostu wziąć książkę do ręki i sprawdzić, jak wiele bylibyśmy w stanie z niej zrozumieć i czy taka lektura dałaby nam przyjemność z czytania. Jeśli czujecie się na siłach, to świetnie. Jeśli nie, możecie spróbować z jakąś inną książką lub przyjrzeć się pozostałym możliwościom.

Pro tip: Pewnie zauważyłeś, że książki w oryginale w księgarniach są dość drogie. Chcesz znaleźć coś fajnego w przystępnej cenie? Odwiedź pobliskie second-handy – często, oprócz tony ubrań, możesz tam znaleźć fantastyczne książki w oryginale już za 1 zł!

Readers

Czyli tzw. readersy – lektury uproszczone 😉 Książki wydane specjalnie z myślą o uczących się języka angielskiego. Ich język dostosowany jest do konkretnego poziomu – A1, A2, B1, itd. Bardzo często wydawane ze słowniczkami, ćwiczeniami, a także materiałami audio. Począwszy od krótkich opowiadań, po dzieła literatury światowej. Każdy może znaleźć coś dla siebie, nawet najmłodsi czytelnicy:)

Tego typu książki można znaleźć w księgarniach językowych (też tych internetowych), a także na stronach popularnych wydawnictw językowych takich jak: Pearson, Macmillan, czy Oxford.

Magazyny i artykuły

Tak jak w przypadku książek, stajemy tutaj przed wyborem pomiędzy całkowicie oryginalnymi tekstami w języku angielskim, a materiałami stworzonymi w celu wspomagania nauki języka angielskiego. W dzisiejszych czasach dostęp do autentycznych tekstów jest relatywnie prosty. Większość anglojęzycznych gazet czy czasopism możemy znaleźć w internecie. Jeśli szukacie czegoś bardziej dostosowanego do nauki, warto przyjrzeć się takim pozycjom jak:

  • English Matters
  • Newsweek Learning English

Są to dwumiesięczniki, w których możecie znaleźć artykuły o różnej tematyce i na różnych poziomach języka angielskiego. Często dostępne są do nich również nagranie audio, słowniczki i ćwiczenia na słownictwo i zrozumienie tekstu. Można je nabyć w Empikach, innych salonach prasowych, niektórych księgarniach językowych, a także oczywiście na stronach wydawców.

To świetny wybór dla każdego zainteresowanego krótszymi tekstami o aktualnej tematyce!

Pozostałe teksty

Komiksy – Proste i przyjemne. Dużo krótkich, nieskomplikowanych wypowiedzi. Mało zawiłych, szczegółowych opisów. Wiele codziennych, życiowych wyrażeń. A jeśli coś nie do końca zrozumiemy, zawsze możemy odwołać się do obrazków!

Lubicie komiksy? W takim razie koniecznie odwiedźcie poniższe strony:

  1. http://comics.azcentral.com/
  2. https://www.gocomics.com/
  3. https://www.washingtonpost.com/entertainment/comics
  4. https://www.comicskingdom.com/

Wikipedia – zaglądasz często na Wikipedię? Spróbuj po angielsku! Poza tym Wikipedia ma opcje Simple English, gdzie możemy znaleźć uproszczone wpisy. Jest ich oczywiście mniej i mogą nie być tak szczegółowe jak oryginalne, ale jest to na pewno możliwość warta uwagi początkujących.

https://simple.wikipedia.org/wiki/Main_Page

Przepisy – Dużo gotujesz? Zacznij szukać nowych przepisów i inspiracji po angielsku! Na pewno będziesz w stanie wiele zrozumieć z samego kontekstu. Nawet jeśli pierwsze kilka przepisów okaże się wymagającym zadaniem, każdy następny będzie już prostszy. Powiększysz swój wachlarz kulinarnych możliwości… i przy okazji podniesiesz poziom angielskiego 😉

Do naszych ulubionych stron z przepisami należą:

  1. https://tasty.co/
  2. https://www.allrecipes.com/
  3. https://www.hellofresh.com/

Hobby – jeśli jeszcze tego nie robicie, zacznijcie szukać informacji na interesujące Was tematy po angielsku! Dzięki temu traficie na anglojęzyczne strony internetowe poświęcone tej tematyce, blogi, konta na mediach społecznościowych, etc. Znowu, poszerzanie wiedzy… i nauka angielskiego 🙂 Plusem jest to, że niejednokrotnie o wiele więcej znajdziecie w “anglojęzycznym” internecie, szczególnie jeśli macie wyjątkowe czy niespotykane hobby.

3 książki

Tips & Tricks

Bez względu na to czy jako lekturę wybierzecie sobie książkę anglojęzyczną w oryginale, readersa, artykuł, magazyn czy gazetę, przydadzą Wam się na pewno strategie, które wspomogą Was w procesie czytania i pozwolą wyciągnąć z niego jak najwięcej. Oto kilka z nich.

Rytuał

Dla jednych bzdura, dla drugich konieczność 😉 Jeśli chcielibyście zacząć więcej czytać w języku angielskim, ale macie problem z motywacją – to coś dla Was. Problem z utrzymaniem motywacji to też nie jedyny powód. Czytanie w języku obcym jest trudniejsze i wymaga od nas większego skupienia. Dlatego spróbujcie wyznaczyć sobie konkretny czas i miejsce na czytanie po angielsku – taką rutynę. Jednorazowo powinno to trwać co najmniej 30min. Najlepiej kilka razy w tygodniu.

Oprócz tego przygotuj sobie wcześniej wszystko, czego możesz potrzebować, np.: coś do picia, długopis i notes, słownik (najlepiej w formie elektronicznej). I wycisz telefon lub wyłącz na ten czas powiadomienia 😉 Ograniczenie rozpraszających rzeczy jest naprawdę ważne!

Płynność

Czyli coś, na czym powinno nam zależeć od samego początku. Czytając w języku obcym z reguły brakuje nam tego najbardziej. W języku ojczystym czytamy szybko i sprawnie, nie zastanawiamy się nad co którymś słowem.

Jak to osiągnąć? Po pierwsze, jeśli masz taką możliwość, wybierz odpowiedni poziom tekstu – delikatnie ponad swoje możliwości. Po drugie, przyzwyczaj się do tego, że nie będziesz rozumieć wszystkiego. To normalne. Napotykając nowe słowo, najpierw spróbuj odgadnąć, co może ono oznaczać – nie sięgaj od razu po słownik! Jeśli dalej nie wiesz, bądź nie masz pewności, ale czujesz że NIE jest ono kluczowe dla zrozumienia ogólnego sensu – zapisz je lub zaznacz do późniejszego sprawdzenia.

Jeśli każde nowe słowo będziesz traktować jako arcyważne i zatrzymywał się, aby sprawdzić jego znaczenie, czytanie może stać się zbyt wolne, nużące i frustrujące.

Ilość czy jakość?

Kiedy poświęcisz już na czytanie łącznie dobre kilka godzin i nauczysz się opierać pokusie sprawdzania każdego słowa, poczujesz, że Twoja płynność w czytaniu wzrosła. To może być dobry moment, aby trochę zwolnić i zacząć bardziej skupiać się na tekście i pojedynczych słowach, niejako łącząc dwa w jednym.

Samodzielnie musisz wyczuć ten moment i zdecydować jak „dokładnym” chcesz być. Miej jednak na względzie to, że ilość ma tutaj bardzo duże znaczenie! Tzn., że im więcej tekstów przeczytasz, tym lepiej – to pomoże Ci osiągnąć największe postępy. Dla przykładu: lepiej przeczytać dwie książki i zrozumieć ~70% wszystkich wydarzeń, opisów i dialogów, niż w tym samym czasie tylko jedną książkę bardzo dokładnie.

Powracanie do lektur

Niektórzy twierdzą, że dobrej książki nie da się w 100% zrozumieć za pierwszym razem, trzeba przeczytać ją jeszcze przynajmniej raz. Jeśli jest to też Wasze podejście, to tym bardziej będzie ono miało zastosowanie w czytaniu w języku obcym.

Czytanie danego tekstu po raz kolejny na pewno będzie prostsze i płynniejsze. Dzięki temu powtórzycie też słownictwo i struktury gramatyczne, co jest wielkim plusem. Pomoże Wam też zauważyć pewne niuanse, na które wcześniej nie zwróciliście uwagi.

Niektórzy zalecają nawet korzystać z tej techniki na poziomie rozdziałów, podczas czytania książek w języku obcym. Tzn.:

– najpierw czytamy rozdział dość pobieżnie zapisując nieznane słownictwo

– sprawdzamy słówka

– czytamy rozdział po raz kolejny z większym skupieniem i znajomością słownictwa.

Refleksje i zadawanie pytań

Po przeczytaniu tekstu lub jego części (np. rozdziału) warto zatrzymać się na moment refleksji. Możemy zacząć od przejrzenia zapisanych/zaznaczonych słówek. Przypomnieć sobie w jakim kontekście zostały użyte. Następnie warto zadać sobie kilka pytań, np.:

– O czym był ten tekst?

– Jakie były najważniejsze punkty/wydarzenia?

– Co było w nim zaskakującego lub niezrozumiałego?

Pytania na temat tekstu możemy zadawać sobie również w trakcie czytania. Mogą nam pomóc w utrzymaniu skupienia i głębszym zrozumieniu biegu wydarzeń. Przykładowo:

– Co się teraz dzieje?

– Kto teraz mówi?

– Dlaczego ona to zrobiła?

– Co on ma na myśli?

Pomocne mogą się też okazać małe karteczki przylepne. Możecie dzięki nim stawiać pytania w konkretnych miejscach tekstu, wrócić do nich później (np. po skończonym rozdziale) i spróbować na nie odpowiedzieć.

Pytania i odpowiedzi mogą być waszym wewnętrznym dialogiem, ale możecie je tez spisywać w notesie. Rzecz jasna, wszystko najlepiej po angielsku 🙂

Bank słów i wyrażeń

Aby zapisane słowa i wyrażenia nie były tylko zwykłą listą, przydałoby się je gdzieś zebrać i do czasu do czasu od nich wrócić. Możecie to robić sami papierowymi sposobami lub skorzystać z jakiegoś programu komputerowego czy aplikacji.

My polecamy Quizlet: https://quizlet.com. Tutaj stworzycie sobie własne zestawy pojęć z definicjami, a także będziecie je mogli wykorzystać w postaci fiszek, lub różnych gier.

Podsumowując

Nauka języka obcego poprzez czytanie może być przyjemna i efektywna. Jest bardzo wiele możliwości na znalezienie tekstów w języku obcym, szczególnie po angielsku. Każdy może znaleźć coś dla siebie i wykorzystać to, aby podnieść swoje umiejętności. Najważniejsze zasady, które naszym zdaniem warto mieć na względzie, to:

  1. Czytaj przede wszystkim dla przyjemności, czyli to, co cię interesuje.
  2. Dobierz odpowiednio trudność i długość tekstu.
  3. Bądź cierpliwy.
  4. Nie próbuj zrozumieć wszystkich słów od razu.
  5. Czasami wybieraj ilość ponad jakość.

Jeśli chodzi o szczegóły tego jak czytać, aby najwięcej zyskać, to spróbujcie różnych sposobów, które wymieniliśmy. Wybierzcie to, co Wam pasuje, nie musicie robić wszystkiego. Eksperymentujcie! I nie zapomnijcie podzielić się swoimi spostrzeżeniami 🙂

Psst! A jeśli szukacie kursu angielskiego we Wrocławiu, nie zapomnijcie zapoznać się z naszą ofertą: 

Oferta


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *