Jak uczyć się angielskiego samemu, nie czując, że się uczymy?

Poprzez MULTIMEDIA! Nowoczesna technologia i globalizacja przychodzą z pomocą wszystkim, którzy chcą podnieść swoje umiejętności w posługiwaniu się językiem obcym. No dobrze, ale jak? I co czyni ten sposób takim wyjątkowym?

A więc po kolei!

W dużym skrócie, samodzielne korzystanie z multimediów do nauki języka obcego łączy w sobie kilka elementów, które mają bardzo pozytywny wpływ na proces uczenia się. Co to za elementy? Samodzielność w nauce, zabawa, autentyczność materiałów, a także łączenie kilku (czasami nawet wszystkich) umiejętności językowych na raz. Dlatego też uczniowie korzystający z multimediów częściej odnoszą sukcesy w nauce.

Muzyka

Muzyka to jeden ze sposobów wykorzystywania mediów do nauki języka. Każdy może wybrać coś dla siebie, a najciekawsze jest to, że wiele z tych rzeczy i tak robimy na co dzień. Wystarczy szczypta dodatkowego zaangażowania i w krótkim czasie możemy zobaczyć pierwsze efekty.

Masz kilka ulubionych utworów anglojęzycznych wykonawców? Pewnie tak, ale czy na pewno wiesz o czym są dane piosenki? Jeśli odpowiedź brzmi „Nie”, lub „Nie do końca”, spróbuj poświęcić kiedyś parę minut, aby się tego dowiedzieć. To jeden z przyjemniejszych sposobów na naukę języka!<?p>

Jeśli boisz się, że masz za niski poziom, na początek wybierz coś spokojniejszego, wolniejszego, coś co dobrze znasz. Później możesz podnosić sobie poziom trudności. Możesz samodzielnie wyszukiwać dla siebie piosenki i ich teksty lub korzystać z gotowych materiałów.

Jak to zrobić? Oto kilka naszych rad:

Lyrics

Lyrics, czyli po angielsku „tekst piosenki”. Aby znaleźć tekst piosenki wpisz w Google nazwę wykonawcy, tytuł i słowo „lyrics”. Szybko trafisz na odpowiednią stronę z tekstem piosenki. Możesz też bezpośrednio udać się na którąś ze stron poniżej:

Dzięki temu możesz słuchać i podążać za tekstem jednocześnie ćwicząc umiejętność słuchania. Jeśli lubisz sobie podśpiewywać, tym lepiej 🙂 Podczas słuchania podkreśl nieznane słowa, a potem poświęć 3 minuty na odnalezienie ich w słowniku lub poproś nauczyciela aby pomógł Ci w zrozumieniu trudniejszych fragmentów. Na pewno nie odeśle Cię z kwitkiem.

Aby jeszcze lepiej wykorzystać listę nowych słówek, możesz zapisać ją na stronie www.quizlet.com, a potem przećwiczyć ją za pomocą fiszek, lub gier, które Quizlet stworzy na podstawie Twojego zestawu słów.

Gotowe materiały w Internecie

W Internecie znajduje się dużo gotowych materiałów do nauki opartych na popularnych piosenkach. Możesz spróbować następujących stron:

Strona internetowa, a także aplikacja mobilna dedykowana nauce języków poprzez piosenki! Niczego nie musisz szukać, piosenkę jak i tekst znajdziesz w tym samym miejscu razem z ćwiczeniami na różnych poziomach trudności. Jest nawet tryb karaoke! Aplikacja od razu sprawdza błędy i przyznaje punkty. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Serwis, w którym nauczyciele udostępniają własnoręcznie tworzone materiały. Często można tu znaleźć „kserówki” oparte na tekstach popularnych piosenek z gotowymi ćwiczeniami.

Śpiewać każdy może

No i przede najważniejsze: nie bój się śpiewać! Najpierw z tekstem, a potem bez. Wracaj też od czasu do czasu do znanych i przerobionych już piosenek – pozwoli Ci to zapamiętać słówka na dłużej.

Filmy i Seriale

Każdy lubi od czasu do czasu obejrzeć jakiś film lub serial, a niektórzy z nas nawet częściej 😉 Jeśli tak się akurat składa, że Twój serial jest produkcji anglojęzycznej, wykorzystaj to!

“To za trudne”

Jeśli chcesz zacząć od czegoś łatwiejszego, wybierz na początek film animowany, szczególnie taki, który już wcześniej widziałeś/łaś z dubbingiem. Shrek, Epoka Lodowcowa, Madagaskar — to tylko kilka tytułów, które zna każdy z Nas. Łatwiej skupić się na słuchaniu w języku obcym kiedy masz jako takie pojęcie o tym, co się wydarzy. Poza tym, filmy animowane charakteryzują się prostszym językiem i są łatwiejsze do zrozumienia z kontekstu.

“Ale ja nic nie rozumiem!

Nie wymagaj od siebie zbyt wiele na początku – możesz korzystać z napisów, ale rób to z głową. Skorzystaj z naszej drabinki postępu aby ustalić czy powinieneś oglądać film z napisami, a jeśli tak – to w jakim języku

Jak się uczyć z napisów?

Tip 1

Zanim przeczytasz napisy, spróbuj usłyszeć, co mówią do siebie postacie. To wymaga trochę więcej skupienia. Pomóż sobie napisami dopiero wtedy, kiedy masz problem ze zrozumieniem danej wypowiedzi. Pomocne w tym zadaniu może być opóźnienie wyświetlania napisów o 1-2 sekundy. Niektóre programy do odtwarzania filmów mają taką funkcję, np. darmowy VLC media player.

Tip 2

Jeśli nie nadążasz z przeczytaniem napisów, wciśnij spację i zatrzymaj na moment film. Ponadto, w większości programów po wciśnięciu strzałki w lewo lub prawo możemy też przewinąć film o kilka sekund wstecz lub do przodu. To szczególnie przydatne kiedy czujemy, że coś nam umknęło lub po prostu chcemy usłyszeć coś jeszcze raz.

Tip 3

Kolejną techniką jest włączanie i wyłączanie napisów w trakcie filmu. Większość programów ma taką funkcję przypisaną do jednego z klawiszy na klawiaturze, jeśli nie, powinieneś móc to ustawić samodzielnie w opcjach odtwarzacza. To rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią opóźnionych napisów lub nie chcą, żeby ich „kusiło”, aby spoglądać w dół na napisy.

Tip 4

W filmie pojawiło się nowe słowo, które chcesz zapamiętać? Wyszukaj je szybko w słowniku, a potem zanotuj. Najlepiej miej już otwartą stronę ze słownikiem (np. diki.pl) zanim włączysz film. Możesz szybko przełączać się z odtwarzacza na przeglądarkę internetową za pomocą klawiszy Alt + Tab (Windows) lub Cmd + Tab (Mac). Coś takiego wymaga większego zaangażowania, ale już sam fakt, że podejmujesz ten wysiłek powinien sprawić, że zapamiętasz więcej.

Nowe słówka i zwroty możesz zapisywać na stronach lub w aplikacjach takich jak Quizlet (www.quizlet.com). Po utworzeniu konta możesz tworzyć własne zestawy słów, a potem ćwiczyć je na różne sposoby za pomocą aplikacji.

Tip 5

Notuj i powtarzaj na głos krótkie wyrażenia, które ci się spodobają lub te, które są dla ciebie nowe i uważasz, że ci się przydadzą. To bardzo efektywna technika, dzięki której gładko przejdziesz od słuchania do mówienia bez niczyjej pomocy i zwiększysz szanse na zapamiętanie nowych zwrotów.

Tip 6

Jeśli chcesz szybciej przejść do oglądania filmów bez napisów, zacznij od swoich ulubionych pozycji lub po prostu obejrzyj jakiś film drugi raz w oryginale bez pomocy napisów, czy z wyłączonymi napisami, które włączysz jedynie w wybranych sytuacjach. Znajomość fabuły zdecydowanie ułatwi ci skupienie się na dialogach.

I pamiętaj – nie zniechęcaj się, jeśli nie będziesz w stanie od razu zrozumieć wszystkiego, szczególnie podczas szybkich dialogów. Daj sobie trochę czasu i po prostu staraj się jak najwięcej usłyszeć zanim przeczytasz. Poświęć film lub dwa, aby znaleźć metodę, która działa na Ciebie i pozwala Ci zachować jak najwięcej przyjemności z oglądania filmu. Z czasem zauważysz poprawę.

W oglądaniu filmów po angielsku świetne jest to, że dajesz sobie szansę na to, aby „chłonąć” język robiąc coś, co i tak już robisz – siedzisz, oglądasz… i słuchasz jak ktoś mówi do Ciebie cały czas po angielsku 🙂

Wywiady, podcasty, prezentacje

… i wszelkiej maści filmiki na YouTube. Czyli coś dla tych, którzy nie słuchają muzyki, nie grają w gry komputerowe, ani nie oglądają seriali 😉 Lub też po prostu dla uczniów, którzy chcą czegoś więcej. Jak miało to miejsce w poprzednich przypadkach, tutaj również możemy szukać interesujących nas materiałów samodzielnie, lub skorzystać ze stron i kanałów stworzonych do nauki angielskiego poprzez materiały audiowizualne.

Internet wciąż zdominowany jest przez język angielski. Dzięki temu możemy znaleźć informacje na praktycznie każde interesujące nas zagadnienie właśnie w tym języku. Jeśli masz na to czas i nie brakuje Ci samozaparcia, spróbuj znaleźć jakiś film na interesujący cię temat po angielsku. Nawet jeśli okaże się, że jeszcze nie jesteś w stanie zrozumieć go w 100%, to i tak na pewno wiele się nauczysz (przede wszystkim na temat dziedziny, która cię interesuje) i z każdym następnym razem będzie coraz lepiej. Da Ci to też na pewno dużo satysfakcji! Przy takim podejściu zastosowanie ma większość wskazówek, o których mówiliśmy przy okazji omawiania nauki poprzez oglądanie filmów i seriali.

Co oglądać?

Jeśli podoba Ci się nauka poprzez oglądanie filmów i szukasz czegoś z gotowymi ćwiczeniami, mogą Ci się również spodobać strony wymienione poniżej:

Serwis ten charakteryzuje różnorodność filmów, podział na kategorie, różne poziomy zaawansowania, itp. Można samemu tworzyć zasoby. Korzystanie z serwisu jest darmowe.

Znajdziesz tu dużą bazę filmów, podział na kategorie, poziomy, itp. Bardzo rozbudowany odtwarzacz filmów z różnymi ćwiczeniami, w tym na mówienie. Serwis płatny jednak możesz skorzystać z darmowego okresu próbnego.

Tak jak w przypadku englishcentral.com znajdziesz tu dużą bazę filmów, podział na kategorie, poziomy, itp.oraz odtwarzacz filmów z różnymi ćwiczeniami, w tym na mówienie. Serwis płatny jednak możesz skorzystać z darmowego okresu próbnego.

Gry komputerowe

Coś dla miłośników zabawy w świecie wirtualnym, a także dla młodszych uczniów, których czasami ciężko oderwać od komputera czy konsoli. Sprawa jest banalnie prosta – w grze wybierz wersję anglojęzyczną, lub po prostu graj bez tłumaczenia.

Słownictwo

Zastosowanie mają tu zasady wspomniane już wcześniej. Słuchasz, czytasz i działasz na podstawie informacji zebranych w języku obcym. Możesz na początek ułatwić sobie to zadanie, zaczynając od gier, które już dobrze znasz. Efekt jest taki, że chłoniesz informacje pomimo tego, że tak naprawdę skupiasz się na czymś innym. Co ciekawe – możesz korzystać z gier aby przygotować się do testu z danego działu tematycznego. Jak? Po prostu znajdź grę w danej tematyce!

Przykłady:
Gry mobilne
Gry PC

Komunikacja

Co raz więcej gier daje nam możliwość interakcji z innymi graczami z całego świata. Dla wielu z nich angielski również nie jest pierwszym językiem. Dlatego nie musisz się bać, że każdy będzie od razu Cię oceniał i wytykał błędy. Tak naprawdę nawet native speakerzy robią to niesamowicie rzadko, z reguły bardzo doceniają to, że ktoś próbuje się z nimi komunikować w ich języku. I przy okazji ułatwić rozgrywkę 😉 Wykorzystaj to.

Podsumowując

Język angielski otacza nas ze wszystkich stron, często obcujemy z nim nawet do końca tego nie zauważając. Pozytywną konsekwencją takiej sytuacji jest to, że jeśli chcemy, możemy wykorzystać te momenty do samodzielnej nauki, bawiąc się przy tym i robiąc coś, co nas interesuje. Trochę jakbyśmy uczyli się „przy okazji”. Praca jaką musimy przy tym wykonać jest bardzo niewielka, za to pozytywne efekty jakie możemy z tego wyciągnąć wręcz przeciwnie.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *