Plamka z napisem: What do you do? What are you doing?

Co prawda  rok szkolny zbliża się ku końcowi,  jednakże ze względu na dużą liczbę testów którą macie do napisania w szkołach, postanowiliśmy rozpocząć serię krótkich artykułów pt: “Kurs angielskiego w pigułce”.

Dziś bardzo krótkie wyjaśnienie drobnego zagadnienia, które niestety wielokrotnie jest problematyczne dla uczących się angielskiego. Zacznijmy od pytania, a właściwie dwóch:

• What do you do?
  • What are you doing?

Mimo że pytania te są bardzo podobne, oznaczają coś innego.

Zacznijmy od pierwszego z nich. Jak myślisz – która z tych odpowiedzi jest  poprawna? :

What do you do?

a) I’m a Project Manager.

b) I’m doing some projects.

Oczywiście poprawna odpowiedź to a, ze względu na to, że pytanie What do you do  odnosi się do tego, czym się zajmujemy w życiu. W zależności od tego w jakim jesteś wieku, pytanie to będzie dotyczyło twojej szkoły, studiów czy też zawodu.

Przejdźmy do drugiego pytania. Jak byś na nie odpowiedział:

What are you doing?

a) I’m lying on the beach and reading a book.

b) I usually lie on the beach and read a book on holidays.

Oczywiście poprawna odpowiedź to a! What are you doing to pytanie konkretnie o teraz, czyli co robimy w tym momencie. Pamiętaj, że nie musi ono dotyczyć dokładnie tej sekundy, ale może odnosić się do jakiegoś ograniczonego okresu czasu, np.
What are you doing this week?
Oh, I’m working a lot this week.

Pamiętajcie, jeśli ktoś pyta Was, What do you do?, nie jest to pytanie o to, co robicie teraz, tylko czym zajmujecie się w życiu 🙂 Natomiast What are you doing? bez podania innego czasu, np. “next Monday”, odnosi się do tego, co robimy w danej, konkretnej chwili.

Seledynowa plamka z napisem: What do you do? I'm a teacher, a plumber, a cat behaviourist. What are you doing? I'm sleepin g, eating dinner, fighting monsters.

Mamy nadzieję, że podoba Ci się nasz kurs angielskiego w pigułce. Jeśli tak, może zainteresują Cię również nasze kursy we Wrocławiu, na które prowadzimy obecnie nabór: