Słuchanie a nauka angielskiego

Niedawno pisaliśmy o tym, jak wykorzystać czytanie w nauce języka angielskiego, a także jak ćwiczyć tę umiejętność. Tym razem czas na słuchanie! Na początek powiemy dlaczego słuchanie jest takie ważne w nauce języków obcych. Następnie podzielimy się kilkoma cennymi wskazówkami, które pomogą Wam w rozwijaniu tej umiejętności. Oczywiście, pokażemy też gdzie możecie znaleźć ciekawe materiały audio po angielsku. Zapraszamy do lektury:)

Słuchanie jest ważne. Bardzo ważne.

Słuchanie stanowi znaczącą część całej naszej komunikacji. Jest też jednym z głównych źródeł pozyskiwania nowych informacji. To sprawia, że umiejętność efektywnego słuchania jest bardzo ważna w życiu każdego z nas, a tym samym ma też bardzo duże znaczenie w nauce języków obcych. Dlatego powinna być ćwiczona jak najczęściej. Jej podniesienie pomoże Wam w wyeliminowaniu własnych błędów podczas mówienia, zwiększy motywację do nauki i pewność siebie.

Słuchanie potrafi też być trudne. Tak, zdajemy sobie z tego sprawę:) Często natrafiamy na native speakerów, którzy mówią z trudnym akcentem, albo tak szybko, że ciężko nam „wyciągnąć” z wypowiedzi pojedyncze słowa. Nie znaczy to jednak, że powinniśmy się poddać. Na początku wszystko jest trudne, ale systematyczna praca, wiara w sukces i cierpliwość doprowadzą nas do celu.

Ok, czas na kilka praktycznych wskazówek!

1. Uwierz w siebie!

Cliché ;p Niemniej jednak stwierdzenie prawdziwe, które warto przypomnieć. Wielu uczniów mających problem ze słuchaniem w języku obcym po prostu tego unika. Kiedy już są zmuszeni, aby spróbować zrozumieć coś ze słuchu, zniechęceni, negatywnie nastawiają się do całej sytuacji lub nawet nie próbują. Z takim podejściem nigdy nie zrobi się postępów. Dlatego zanim zaczniecie pracować nad zrozumieniem ze słuchu musicie uwierzyć, że to możliwe i pozytywnie się nastawić.

2. Przewiduj!

Czas zacząć słuchać bardziej „aktywnie”. Zanim następnym razem zaczniesz słuchać jakiejś wypowiedzi po angielsku, zastanów się nad jej tematem. Następnie, spróbuj przewidzieć co możesz usłyszeć – konkretne słowa, ale także struktury.

Na przykład: przed wysłuchaniem prognozy pogody przypomnij sobie słowa takie jak windy, sunny, rain, clouds, degrees, itp. Spodziewaj się też liczb i kierunków świata. Na pewno często pojawi się czas przyszły i jego skrócone formy: It’ll be…, It’s going to…, It should… . Teraz powinno być łatwiej wychwycić więcej informacji, ponieważ wiesz czego się spodziewać, jesteś przygotowany/a.

Przy innych nagraniach (np. w formie dialogu), dla poćwiczenia, możesz zatrzymywać nagranie co jakiś czas i spróbować przewidzieć co zostanie powiedziane dalej.

Kolejnym rozszerzeniem tego ćwiczenia jest tworzenie map myśli, na których zapisujesz słowa i struktury grupując je wedle własnego uznania.

3. Od ogółu do szczegółu.

Podobnie jak w przypadku czytania, na początku staraj się zrozumieć ogólny sens wypowiedzi. Nie próbuj zrozumieć każdego słowa! Staraj się za to wychwytywać słowa kluczowe… i po prostu słuchaj 🙂

Kiedy już się tego nauczysz, możesz zacząć bardziej zagłębiać się w wypowiedź i koncentrować na konkretnych słowach. Teraz przynajmniej jesteś w stanie lepiej stwierdzić, które słowo czy część wypowiedzi jest ważne i na co należy zwrócić uwagę.

4. Słuchaj i pisz.

Coś jak dyktando 😉 Ćwiczenie polegające na zapisywaniu tego co się słyszy jest pomocne zarówno dla początkujących jak i bardziej zaawansowanych. W ten sposób ćwiczymy nie tylko umiejętność słuchania, ale też pisania.

Takie ćwiczenie możesz wykonać samodzielnie pisząc niejako transkrypcję do wybranego nagrania. Najlepiej takiego, do którego już masz transkrypcję, np. w formie napisów do filmu, aby potem porównać.

Na stronie https://www.listen-and-write.com znajdują się gotowe ćwiczenia z transkrypcji (z reguły w 4 wariantach) do nagrań na różnych poziomach trudności. Jedno krótkie nagranie parę razy w tygodniu powinno znacząco poprawić Wasze zrozumienie ze słuchu, umiejętność pisania, a nawet poszerzyć zakres słownictwa.

5. Praktyka czyni mistrza.

Kolejne cliché ;p A więc, krótko i na temat: im więcej i częściej słuchasz, tym lepiej. Spróbuj wyrobić w sobie nawyk słuchania czegoś po angielsku w wolnych chwilach lub podczas codziennych czynności takich jak jazda samochodem lub autobusem, stanie w kolejce, gotowanie, itp. Dziesięć minut tu, dwadzieścia minut tam… po miesiącu okaże się, że zyskałeś/łaś kilka godzin praktyki w słuchaniu bez większego wysiłku!

Co więcej, nie za każdym razem musisz się mocno skupiać na tym czego słuchasz. Nie zawsze musisz też słuchać czegoś nowego. Wielokrotne słuchanie tego samego nagrania (np. filmu, piosenki) jest bardzo wskazane. Czasami wystarczy, że coś „gra” w tle (np. jakiś znajomy utwór) kiedy, powiedzmy, rozwieszasz pranie. Z czasem zauważysz, że mimochodem zapamiętałeś/łaś refren. Może już czas znaleźć tekst tej piosenki i posłuchać jej kiedyś skupiając się na szczegółach? 😉

Przy tym punkcie warto wspomnieć o tym, że najlepsze efekty będzie nam dawało słuchanie rzeczy, które nas interesują. Dzięki temu nasze zaangażowanie będzie większe, a tym samym szansa na to, że uda się utrzymać odpowiednią systematyczność. To bardzo ważne.

Czego i gdzie słuchać?

Wiesz już jak słuchać, pytanie – skąd brać materiały do słuchania? Przygotowaliśmy dla Was kilka źródeł, które mamy nadzieje okażą się pomocne!

Filmy, seriale, muzyka.

Zacznijmy od rzeczy, do których dostęp jest łatwy i zapewne większość z Was i tak już z nich korzysta. Do filmów zaliczają się również też te z YouTube. Więcej na temat tego jak efektywniej korzystać z tych źródeł pisaliśmy w jednym z wcześniejszych artykułów pt. Jak uczyć się języka angielskiego samemu, nie czując, że się uczymy?

Ilość tego typu materiałów, zarówno płatnych jak i bezpłatnych,  i ich różnorodność jest ogromna. Dzięki temu możemy skupić się tylko na rzeczach dla nas ciekawych i zafundować sobie wiele godzin efektywnego słuchania po angielsku:)

Radio i podcasty.

Jeżeli chodzi o radio, praktycznie każda stacja radiowa dysponuje swoim kanałem online. Podcasty są świetne, kiedy nie mamy dużo czasu a chcemy “podciągnąć” swój angielski w konkretnej dziedzinie.

Audiobooki

Najnowsze i najbardziej popularne audiobooki możemy kupić w księgarniach internetowych. Istnieją też oczywiście strony z darmowymi audiobookami. Zachęcamy do sprawdzenia propozycji poniżej:

Zasoby w internecie oparte na materiałach audio

Coś dla osób szukających ciekawych materiałów audio wspartych gotowymi transkrypcjami i ćwiczeniami. W odróżnieniu od większości materiałów proponowanych do tej pory, te dostępne na stronach poniżej zostały stworzone z myślą o nauczaniu. Choć strony te dosyć mocno różnią się od siebie, obydwie mogą być wspaniałym sposobem na samodzielną naukę opartą na słuchaniu.

Jeśli chcesz rozumieć co raz więcej ze słuchu w języku obcym, przede wszystkim musisz zacząć dużo słuchać. Tak, to brzmi banalnie, ale to naprawdę podstawa! Jeśli chodzi o to, jak słuchać efektywnie, spróbuj zastosować parę z naszych wskazówek i znajdź to, co działa dla Ciebie. Bądź w tym kreatywny i wymyślaj własne ćwiczenia. Nie ma jednego, uniwersalnego sposobu, który działałby dla wszystkich.

Nie zapominaj też o tym, że nauka języka obcego to więcej niż tylko słuchanie. Jeśli szukasz kompleksowego kursu lub zajęć indywidualnych, zapoznaj się z naszą ofertą! Powodzenia w nauce 🙂


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *